Nové nabíjecí stanice elektromobilů žďárské inženýrské společnosti DEL cílí na široké spektrum zákazníků. Zatímco model Vector DC75 nabízí rychlé nabíjení stejnosměrným proudem, "střídavá" stanice DEL Tower může obsloužit až čtyři vozy najednou. Využití najdou jak v komerčních projektech, tak i ve veřejném prostoru. 

Nabíjecí stanice DEL Tower a Vector DC75 vznikly v česko-slovenské spolupráci inženýrské společnosti DEL a její dceřiné společnosti NES Nová Dubnica. Jejich nová generace prošla modernizací, která spočívá zejména v systému pokročilého nabíjení, a to díky funkci Plug & Charge. "S pomocí této funkce mohou stanice samostatně komunikovat se sítí a plánovat nabíjení podle její kapacity nebo tarifu. Bez této funkce bude budoucí využití nabíjecích stanic pro uživatele značně omezující," uvádí Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL. Stanice jsou podle něj schopny vyhodnotit potřebu dobití akumulátoru a dojezdu. Pokud tuto funkci podporuje i auto, stanice sama vybere vhodný tarif, provede autorizaci i fakturaci. Chytré funkce nabíjecích stanic navíc umožní propojení s obnovitelnými zdroji energie.

Nabíjecí infrastruktura na míru

Obě nabíjecí stanice jsou modulární. Mohou tak fungovat v různých prostředích, ať už se jedná o firemní vozový park, hotelovou garáž, parkovací dům, čerpací stanici nebo třeba sídliště. Oba modely stanic umožňují sestavit nabíjecí clustery a vytvořit tak řešení na míru potřebám zákazníka. "Stejnosměrná rychlonabíjecí stanice Vector nabízí funkci Dual, která umožňuje rozdělit výkon. Dokáže tak rychle nabíjet dva vozy současně. Na 80 procent kapacity baterie vozu se pak dostane za 20 až 30 minut. AC nabíječka DEL Tower je vhodná pro parkoviště, kde vozy stojí déle. Díky modulárnímu řešení dokáže nabíjet až čtyři vozy naráz, jedná se tak o několik stanic v jedné," vysvětluje Václav Dvořák, manažer DEL pro elektromobilitu.

Dáváme elektromobilitě smysl

Nabíječky DEL mohou být připojeny k různým systémům pro platbu a autorizaci, a to včetně platebního terminálu. Samozřejmostí je šifrovaná komunikace pro maximální bezpečnost transakcí. Konstrukce stanic je odolná proti vandalům, navržena v nadčasovém designu a jsou vhodné do veřejného prostoru, kde odolají i drsnějšímu klimatu. "Našimi zákazníky jsou tak logicky také města a obce. Stanice mají certifikaci k umístění do památkových zón. Dobře poslouží i na sídlištích, kde při výraznějším rozšíření elektromobility pomohou regulovat zátěž energetické sítě. Věříme, že díky moderním funkcím našich nabíječek dáváme elektromobilitě nový smysl," dodává Jiří Kabelka.

Text nevyjadřuje názor redakce.

Text nevyjadřuje názor redakce