Nemovitostní fond CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND (CREIF), který nabízí investiční skupina DRFG, v prosinci loňského roku rozšířil své portfolio o dalších sedm nemovitostí. Jedná se o retail park v plzeňské obchodní zóně a portfolio šesti regionálních prodejen s dominantním podílem prodejců potravin Billa a Penny Market. Jde tak o další posílení portfolia o nemovitosti zaměřené na prodej potravin, základního zboží a diskontní řetězce, které v probíhající krizi prokázaly největší odolnost a mnohé vyšly z krize posíleny.

Nakoupené portfolio zároveň přináší potenciál dalšího růstu. „U nemovitostí v Plzni a Vysokém Mýtě, které procházejí, respektive prošly rekonstrukcí pro nové nájemce, očekáváme zvýšení atraktivity a hodnoty těchto aktiv. Tato akvizice tedy vhodně doplňuje stávající portfolio a zapadá do dlouhodobé strategie fondu,“ okomentoval úspěšný nákup Pavel Zahradil, vedoucí analytického oddělení. Celkově se jedná o více než 19 tisíc metrů čtverečních nové pronajímatelné plochy, která v portfoliu fondu nahradí retail park v Litoměřicích a současně tak podpoří jeho další diverzifikaci.

Z šesti pořizovaných prodejen se tři nacházejí ve Středočeském kraji. Jedná se o supermarket Penny v Milovicích a prodejny Billa v Hořovicích a Čelákovicích. Další nemovitosti pronajaté diskontnímu prodejci Penny Market se pak nacházejí v Humpolci a Hrádku nad Nisou. Portfolio doplňuje nově zrekonstruovaná nemovitost ve Vysokém Mýtě, pronajatá dánskému prodejci domácích potřeb a nábytku JYSK a retailovému prodejci elektroniky Planeo Elektro. „Jedná se o vhodně geograficky diverzifikované nemovitosti. Více než 80 procent této plochy zaujímají prodejci potravin a zboží základní potřeby. Zbytek podlahové plochy pak tvoří spíše diskontně zaměřené značky obchodníků. Celé portfolio se navíc může pochlubit velmi dlouhými nájemní smlouvami,“ dodal Zahradil. Hodnota WAULT, tedy váženého průměru zbývající doby nájmu, dosahuje téměř devět let.

Plzeňský retail park je umístěn ve strategické lokalitě populární obchodní zóny Rokycanská ležící u hlavní příjezdové komunikace do města. Retail park se nachází v těsném sousedství prodejny Tesco a nabízí pronajímatelnou plochu přesahující devět tisíc metrů čtverečních. Mezi největší nájemce patří Mountfield, JYSK, Planeo Elektro, Super Pet, diskontní řetězec Kik nebo velkoobchod s nápoji ELKO. Část plochy retail parku v příštím roce projde přestavbou, která rozšíří areál o nové nájemce, což přinese další zvýšení hodnoty této nemovitosti. Hodnota WAULT, tedy vážený průměr zbývající doby nájmu této nemovitosti, dosahuje nadprůměrné hodnoty 4,4.


CZECH FUND je značka zastřešující investiční fondy, například CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND, který se  primárně zaměřuje na komerční realitní projekty. Investoři ve fondu najdou po čtyřech letech od jeho založení v roce 2016 přes čtyři desítky nemovitostí o celkové rozloze bezmála 190 tisíc metrů čtverečních v hodnotě přesahující sedm miliard korun. Díky historicky stabilním výnosům dosahuje jeho nezávislý rating rizikovosti hodnoty 2 na sedmibodové škále, což vyjadřuje, že fond je vhodný i pro konzervativní investory.
DRFG je investiční skupina založená v roce 2012. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. V roce 2019 překročila hodnota aktiv sedm miliard korun a konsolidované tržby činily bezmála 4,6 miliardy korun. DRFG působí v několika evropských zemích, příkladem může být Švýcarsko, Německo nebo třeba Polsko.

Text nevyjadřuje názor redakce