Správnému hospodaření děti učí program Abeceda peněz, který běží pod záštitou Ministerstva financí. Světem peněz postupně provází děti každého věku, od školkových špuntů až po teenagery na střední. Všechny prostřednictvím her a zábavy. „Školáci si díky programu vštěpují zásady správného hospodaření, aniž by měli pocit, že se něco učí. Často je to tak fascinuje, že ani nevnímají, kolik nových informací po celou dobu nasávají,“ popisuje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně, která Abecedu peněz vyvinula. 

Děti vstupují do pohádek

Didaktické audiopohádky namluvené Jiřím Lábusem dokáží vtáhnout do světa peněz už ty nejmenší. Děti samy vstupují do příběhu, doplňují děj, a tím se nenásilně seznamují se základy hospodaření. Hádankové kartičky připravené se společností Albi se zábavnými úkoly pak mohou jejich znalosti skvěle prověřit. „Děti pochopí, proč musí rodiče chodit do práce, jak je možné, že papírové peníze mají větší cenu než mince, a proč nemohou mít vše, co by chtěly,“ vysvětluje Hubáček. „Navíc předškolní děti mají nekonečné množství otázek. A my na ně máme odpovědi, pokud by rodiče nebo učitelé ve školce potřebovali berličku,“ dodává. 
Sedmiletí špunti znají pojmy jako hypotéka nebo nájem, ale netuší rozdíl mezi mincemi a bankovkami. Ani vlastně neví, odkud rodiče berou peníze. I proto Abeceda peněz začíná už malé děti seznamovat se základními pojmy. Interaktivní hra „Začátky malého hospodáře“ malým školákům vysvětluje, co jsou příjmy a výdaje, nebo proč je potřeba někdy šetřit. Při školních programech si pak děti zkoušejí hrát na malé podnikatele nebo objevují svět peněz prostřednictvím unikátní hry ve virtuální realitě. 

Teenagery baví počítačová hra

Díky napínavé počítačové hře „Tajuplná cesta“ se mohou středoškoláci učit formou, která jim je blízká a baví je. „Když je chceme něco naučit, musíme jim dopředu ukázat, k čemu jim to v životě bude. A lepší způsob než počítačová hra v současné době není,“ říká David Hubáček. V rámci Tajuplné cesty se mohou dospívající zúčastnit i soutěže a vyhrát pro sebe a své kamarády mnoho zajímavých cen. 
Abeceda peněz nabízí kromě kompletních programů pro děti také propracované materiály, které si mohou učitelé i rodiče bezplatně stáhnout na webových stránkách www.abecedapenez.cz. „Najdou zde pracovní listy, metodické pomůcky, přehled standardů finanční gramotnosti, ale i praktické tipy, jak s dětmi mluvit o penězích,“ doplňuje David Hubáček.

Text nevyjadřuje názor redakce