Rám v krajině − minimalistická pozorovatelna architekta Zdenka Fránka, jejíž název Durch pochopíte hned, jak ji spatříte. Zaniklá pasekářská osada Ploština s památníkem a působivým výhledem do kraje. Pečlivě zrekonstruovaný větrný mlýn s otáčivou střechou v Kuželově či sušírna sv. Františka ve Vlachovicích, v níž před lety ožilo tradiční voňavé řemeslo, sušení ovoce. Stavby Dušana Jurkoviče v nejnavštěvovanějších moravských lázních, Luhačovicích. Malebná sklářská osada Sidonie rozprostírající se na pomezí Moravy a Slovenska. Cenné biotopy, přírodní rezervace a do dáli ubíhající louky pyšnící se největší pestrostí a množstvím orchidejí ve střední Evropě. Rozhledny, skanzeny, muzea. A samozřejmě lidé, kteří si bohatství svého kraje váží a svoji energii věnují jeho údržbě, kultivaci a ochraně.

Energie 11/2020

Stáhněte si přílohu v PDF

A právě proto tu Bílé Karpaty zmiňuji. Koncem října si totiž představitelé Hostětína, obce ležící v podhůří Bílých Karpat, odnesli cenu pro vítěze 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V prestižní tuzemské soutěži, oceňující projekty a nápady, které pomáhají šetřit energii a přírodu, Hostětín zabodoval dokonce dvakrát. Zvítězil v kategorii Obec a získal i Národní cenu pro absolutního vítěze.

Nevelká obec Hostětín, která dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí a aktivně využívá místních zdrojů i obnovitelných energetických surovin, tak může posloužit jako vzor pro mnohé samosprávy.

I proto je dobré se do Bílých Karpat vypravit.

Text nevyjadřuje názor redakce