Nedílnou součástí každého domu je střecha. Chrání před deštěm, úniky tepla i povětrnostními vlivy. Jenže jakou vybrat, když je tolik možností? Většina moderních krytin je navržena tak, aby v maximální míře zabezpečovala ochranu před extrémními výkyvy počasí, takže volba je na vás. Pokud máte kuráž, můžete zkusit třeba i klasické dřevěné šindele. Nejjednodušší je ale zvolit střechu na klíč, kde vám odpadne řada starostí.
O feng-šuej už jste určitě někdy slyšeli. Na podobných principech funguje i takzvaná stavební biologie, kterou ve svých projektech využívá David Eyer. „Nahlížím na stavbu z hlediska architektury, urbanismu, ekologie, psychologie i sociologie,“ říká. Možná je to cesta, jak zlepšit český vkus, který je podle architekta Václava Šmolíka katastrofální. „Můžete do světa vykřikovat, jak je národ úspěšný a inteligentní, ale skutečný stav se projevuje na domech,“ myslí si.
A protože se blíží zima, vrací se i tradiční otázka, jak a čím topit. Důležitou roli hrají zejména tepelné ztráty, požadavky na komfort nebo nároky na servis. Zajímavou možností je využití topných fólií, nestárnoucí klasikou jsou pak kachlová kamna. Třeba taková, která navrhuje a staví Jan Temr.

 

Stáhněte si přílohu v PDF

Stavba 09 2020

Příloha ke stažení: Stavba 4/2020