ČMN oproti roku 2018, kdy hospodařila s aktivy ve výši zhruba 2,2 miliardy korun, narostla na zhruba dvojnásobek na necelých 5 miliard korun. Nárůst společnost zaznamenala i v ukazateli EBITDA, který se oproti roku 2018, kdy dosáhl necelých 320 milionů, vyšplhal na více než 360 miliónů korun.

 

„Každý rok je pro nás nyní speciální. Zatímco v roce 2018 jsme se zaměřovali na budovy v hodnotě stovek milionů korun, v roce 2019 jsme primárně cílili na prémiové budovy a kanceláře v Praze. Letos máme podobný investiční záměr,“ říká Radek Stacha, předseda představenstva ČMN.

 

Finanční výsledky ČMN

cnm

Zdroj:ČNM

Největším českým investorem v roce 2019 byla ČMN

Skupina ČMN patřila v roce 2019 mezi největší lokální hráče z hlediska uskutečněných transakcí. Ve druhém čtvrtletí koupila v Praze nemovitost Crystal a ve třetím administrativní budovu BLOX. Oba objekty byly součástí jednoho obchodu, který tak byl zároveň největší koupí, za kterou stál tuzemský investor.

 

„Dlouhodobě se soustředíme zejména na kancelářské budovy. Při výběru nemovitostí cílíme z hlediska lokality na objekty ve velkých městech a usilujeme rovněž o vytváření víceletých partnerství s významnými národními i nadnárodními hráči. Důraz klademe na dlouhodobý investiční horizont a bonitu nájemníků v jednotlivých nemovitostech,“ uvádí Radek Stacha.

 

Rok 2020 plný příležitostí

I navzdory zpomalení trhu realitní skupina ČMN realizovala koncem června letošního roku jednu z největších transakcí na nemovitostním trhu. Do jejího portfolia přibyly minulý měsíc administrativní budovy CITY WEST C1 a C2 za více než dvě miliardy korun. Financující bankou byla Raiffeisen Bank.

 

V současnosti ČMN spravuje více než 70 000 m2 kancelářské plochy a řadí se tak svou velikostí k předních 10 největších držitelů kancelářské plochy v Praze. Strategie realitní skupiny zůstává stále stejná. Orientace na stabilní kancelářský sektor a Prahu. Realitní skupina ČMN se orientuje na velké nadnárodní společnosti a stabilní kancelářský sektor komerčních nemovitostí.

 

Stabilita dané strategie se potvrdila v době koronavirové pandemie. Tím, že je obsazenost kancelářských nemovitostí spojena spíše s celkovou ekonomickou aktivitou ve středním a dlouhém období, není aktuální riziko dopadu koronaviru na skupinu ČMN podle Radka Stachy nijak zásadní.

 

„Dlouhodobé nájemní smlouvy jsou v tomto případě nejlepší ochranou. Riziko neschopnosti najít nového nájemníka v Praze je velmi nízké s ohledem na míru neobsazenosti kancelářských budov, která se stále pohybuje kolem 5 procent. Nejlepší ochranou je i v tomto případě diverzifikace nájemníků,“ dodává Radek Stacha.